You are currently viewing Vizitas į Italiją Ceparano mokyklą

Vizitas į Italiją Ceparano mokyklą

italijBalandžio mėnesį Šeduvos lopšelio-darželio pedagogės – Aldona Jurelevičienė, Rita Daukšienė, Ingrida Paluckienė – lankėsi Italijoje, Ligūrijos regione. Tai buvo septintasis Comenius daugiašalės partnerystės projekto partnerių susitikimas, nes mūsų įstaiga jau antrus metus vykdo Comenius projektą „Liaudies žaidimai, legendos ir tradicijos“ („Les jeux traditionnels, les légendes et les traditions populaires”). Projekto partneriai susitiko la Spezia provincijos, Bolano miestelyje

Bolano – Ligūrijos kalvose išlikęs viduramžius menantis miestelis, įsikūręs aukštai ant keteros. Į miestelį veda senas, siauras, vingiuotas kalnų kelias. Miestelis sužavėjo autentiškomis akmens gatvėmis, senoviniais, romėnus menančiais, spalvotais pastatais, architektūros paminklais ir gražiu kraštovaizdžiu, kuris atsiveria nuo miestelio keteros į Ligūriją ir Toskaną. Kalvos apačioje yra kaimas Ceparana (Čeparana), kuris yra administracinė Bolano dalis. Čia, Ceparana mokykloje, ir susirinko Comenius projekto “Liaudies žaidimai, legendos ir tradicijos“ partneriai iš Belgijos (FL), Belgijos (FR), Prancūzijos, Bulgarijos, Ispanijos, Gvadalupos salos ir Lietuvos. Šio vizito tema buvo tradiciniai stalo žaidimai.

Ceparana (Čeparana) mokykloje – ISTITUTO COMPRENSIVO DI SCUOLA ELEMENTARE E MEDIA – CEPARANA BOLANO. Tai didelė mokykla, kurioje yra vaikų darželis, pradinės klasės ir vidurinė mokykla. Čia ugdomi vaikai nuo 3 iki 14 metų. Mokykla buvo neseniai renovuota, pastatytas naujas vaikų darželio pastatas.

Italijos kolegos pakvietė visus projekto partnerius į mokyklos sporto salę, kur laukė visi mokiniai ir mokytojai. Jie pasitiko svečius ir pasveikino mojuodami, pačių pieštomis, visų projekte dalyvaujančių šalių vėliavomis. Italų moksleivių choras atliko Europos Sąjungos himną, Italijos himną bei populiarią savo šalies dainą. Šis siurprizas dovanojo visiems daug teigiamų emocijų, nes vaikai buvo labai nuoširdūs bei nuotaikingi. Visus svečius pasveikino mokyklos direktorė Lucia Cariglia.

Aplankėme mokyklą, klases, stebėjome kitas ugdymosi aplinkas, apžiūrėjome mokymo priemones. Džiugino šios mokyklos mokytojų ir mokinių geranoriškumas, noras bendrauti, dalintis savo pasiekimais, patirtimi. Taip pat apžiūrėjome italų kolegų sukurtus projekto produktus, projekto “Liaudies žaidimai, legendos ir tradicijos“ vaizdinės medžiagos stendą.

Italijos projekto komandos koordinatorius Enrico bei mokyklos direktorė supažindino su šios įstaigos specifika, pasakojo apie mokyklos gyvenimą – kasdienybę ir laimėjimus. Visiems projekto dalyviams teko gaminti tradicinį šito regiono pesto padažą, tinkantį prie įvairių makaronų. Juk ne veltui sakoma, kad geriau vieną sykį pačiam padaryti nei perskaityti receptą. Taip pat kiekviena šalis pristatė savo šalies tradicinį receptą. Mokėmės populiariausių patiekalų pavadinimų tos šalies kalba.

Vizito metu partneriai pristatė Italijos švietimo sistemą, atsakė į pateiktus klausimus. Susitikimo metu lankėmės Bolano merijoje, kur meras ir jo pavaduotojas kalbėjo apie šio miestelio bendruomenės gyvenimą, apie glaudų bendradarbiavimą su šalia esančia ugdymo įstaiga, pasakojo, kaip kartu sprendžia iškilusias problemas. Partneriai džiaugėsi merijos palaikymu, stipria vietine bendruomene.

Pedagogės Rita Daukšienė ir Ingrida Paluckienė vedė ugdomąją veiklą 5 metų vaikams, kurios metu pedagogės pristatė Lietuvą, miestelį Šeduvą, savo darželį. Jos vaikams pristatė lietuvišką stalo žaidimą „Bitelės“, pasiūlė visiems kartu pažaisti. Pedagogės Rita ir Ingrida pasiūlė pažaisti ir lietuviškų žaidimų – ratelių, kuriuos žaisdami mažieji italiukai juokėsi, džiūgavo, kartojo lietuviškus žodžius ir frazes. Dar Italijos ugdytiniams buvo papasakota „Legenda apie gintarą“, parodytas mūsų darželio „Nykštukų“ grupės vaikų ir auklėtojos Ritos kurtas filmukas pagal šią legendą. Tai vienas iš šio Comenius projekto produktų. Italijos vaikams padovanojome mūsų darželio ugdytinių piešinukus – atvirukus ir teatrines popierines personažų Jūratės, Kastyčio ir Perkūno lėles. Jas piešė ir gamino Šeduvos lopšelio – darželio ugdytiniai, kurių kitą pusę Italijos ugdytiniai galėjo patys sukurti ir nupiešti taip, kaip įsivaizduoja šiuos personažus. Visiems vaikams buvo padovanoti projekto simbolio „Saulutė“ lipdukai. Pedagogės džiaugėsi nauja patirtimi.

Vizito metu buvo sudarytos galimybės dalyvauti Italijos mokytojų veiklose, stebėti ikimokyklinukų paruoštą spektakliuką legendos inscenizaciją. Pedagogėms buvo pristatytos specialiuosius poreikius turinčių vaikų integracijos į ugdomąjį procesą galimybės. Diskusijoje su pedagogėmis buvo aptarinėjami aktualūs klausimai: ugdytinių vertinimas, planavimas, metodinės veiklos. Didžiausią įspūdį paliko tai, kad jau nuo pačių mažiausių vaikai mokomi savarankiškumo, socialinių įgūdžių, supažindinami su raidėmis, skaičiais. Grupėse yra po 27 ugdytinius. Ikimokyklinis ugdymas neprivalomas. Mokyklą pradeda lankyti vaikai sulaukę 6 metų.

Taip pat Italijos partneriai pristatė savo regioną, sudarydami galimybę aplankyti Pisą, Bolano, Ceparana, La Spezia, Monteroso, Vernasa, Portovenere. Su Italijos istorija projekto partneriai susipažino lankydamiesi archeologijos muziejuje, o pasigrožėti italų senovės menu lankantis dailės muziejuje La Spezia mieste.

Namo projekto dalyvės, po įtemptos darbo savaitės, grįžo kupinos naujų įdėjų, geros nuotaikos, užmezgusios naujus kontaktus, įgijusios naujų patirčių.